همت نصف و نیمه، کار نصف و نیمه

همه ما از وضعی که داریم ناخرسندیم، حرف دل همه، با کنایه یا صراحت در میان خطوط صفحات روزنامه ها و کتابها در ثانیه ثانیه‌ی فیلم‌ها؛ در صحبت‌های آفتاب‌نشینان روستایی تا پشت فرمان نشینان بیابان‌گرد و خیابان‌گرد و یا تریبون‌های دانشگاهی به گونه‌ی جدی، طنز یا تفریحی و سرگرمی، در رفتارهای روزمره رسمی و غیر رسمی، از میان کلام نابخردان تا فرهیختگان یا در کلام ناتراشیده بی‌ادبان تا نظم شاعران ظریف‌پرداز این ناخرسندی موج میزند و از رنج یا رنجهایی که میبریم، شکایت میکنیم. اما آیا کسی هست که بگوید درد ما چیست و درمان ما کدام است؟

محتوای این سخنان آیا چیزی جز نگرانی از عزت و اقتدار ملی، همبستگی، اتحاد و انسجام ملی، نظم و  انضباط اجتماعی قانون شکنی و بی عدالتی و یا مسائلی مانند بیکاری و اعتیاد و طلاق و نابسامانی های روانی افراد ... است؟ و آیا انتظاری به جز قانون مداری، خدمت صادقانه، ایجاد فرصتهای برابر برای رشد و شکوفایی استعدادها و اصلاح الگوهای نامعقول تولید و  توزیع و مصرف و مواردی مشابه این موارد وجود دارد؟

این گفتارها از زبان چه کسی بیان می‌شود آیا جز من و شما؟ این انتظارها از چه کسی می‌رود؟ آیا جز از من و شما؟ و درمان کننده این دردها آیا جز من و شماییم؟ در هر کجای این سرزمین!در هر رشته و رتبه و طبقه و پایگاه و جایگاه اجتماعی و  با هر مکنت و توان.

ای‌کاش امسال هر یک از ما به اندازه توان و مسئولیت خود آنگونه که باید، به صورت مضاعف هم نه! حتی کمتر از نصف آنچه باید انجام دهیم را به درستی انجام دهیم. از همین الان اراده کنیم. و به قول معروف یک سوزنی را به خود بزنیم آنگاه پنج جوال دوز را به دیگران...  

هر سال توسط رهبر معظم انقلاب به عنوانی نام‌گذاری میشود تا وجهه همت ما قرار گیرد و به آن موضوع اهتمام نماییم. ولی تاکنون چه نتیجه‌ای از آن عاید شده است.جز برگزاری سمینارها، چاپ بروشورها و تراکت‌های تبلیغی، کتاب‌ها و بیانیه‌ها و ... کاش حداقل بدرستی آنها را می فهمیدیم ...

/ 1 نظر / 31 بازدید
آنوحه

دکتر شریعتی: - اگر باطل را نمي توان ساقط کرد مي توان رسوا ساخت و اگر حق را نمي توان استقرار بخشيد مي توان اثبات کرد طرح کرد و به زمان شناساند و زنده نگه داشت .